12 липня депутат Київської обласної ради Галина Єрко взяла участь в міжнародній конференції «ВІДБУДУЙМО УКРАЇНУ», яка була організована Урядом Литви в столиці республіки місті Вільнюс.
Захід проходив за участі представників Урядів та парламентів Литви і України, литовських благодійних фондів та організацій.
Конференція складалася з кількох дискусійних панелей, зокрема, обговорено теми «Перший день після Перемоги: майбутнє економіки України» та «Основи фінансування відбудови України».
Спікери опрацювали питання про можливості спрямування державної допомоги та фінансування від Литви на найбільші та найважливіші потреби України, про готовність литовського і європейського бізнесу зараз та до кінця війни працювати з українцями на відбудову країни.
Особливий наголос було зроблено на питанні оголошення ЄС та іншими міжнародними донорами, що відбудова України після війни отримає не лише значну увагу, але й значне фінансування. Учасники конференції шукали відповіді на питання, коли це фінансування дійде до України та чи є в ЄС та інших міжнародних установах належні механізми для довгострокової програми реконструкції та ін.
Представляючи на цьому важливому заході Київщину, зокрема й Бородянку, депутат КОР Галина Єрко звернулася до присутніх зі словами вдячності за всебічну підтримку України і Київської області керівництвом республіки та дружнім литовським народом.
Галина Єрко розповіла представникам приймаючої сторони про ситуацію в постраждалих регіонах Київщини від російської агресії, про масштаби руйнувань та військові злочини російських солдатів, вчинені проти мирного населення. Вона окреслила коло найважливіших проблем у подоланні наслідків російської окупації, які вимагають невідкладних кроків. Зокрема, закцентувала увагу спікерів конференції на визначенні короткострокових інтересів пристоличного регіону. Найперше – це відбудова житла та об‘єктів соціальної інфраструктури.
Також Галина Єрко привернула увагу до теми подолання екологічних наслідків та закликала литовські і іноземні ЗМІ долучитися до допомоги у пошуку зниклих безвісти людей та повернення примусово вивезених громадян до російської федерації і білорусі.
«Україна сьогодні є форпостом, який боронить Європу і зберігає європейські цінності та свободу від тотального зла російського агресора, котрий щоденно несе загрозу всій світовій спільноті, провокуючи глобальну кризу в економічній, продовольчій, соціальній та гуманітарній сферах. І дуже важливо розуміти, що цей форпост будується на життях українських захисників та кожного громадянина нашої держави, ціною яких досі залишаються цілісними європейські кордони. Свій посильний внесок у зміцнення оборонного українського щита роблять Уряди дружніх до України держав, волонтери, громадські організації та благодійні фонди. Проте, ми досі потребуємо підтримки Європи на всіх фронтах. Стосовно Київської області, то для нас однозначно в пріоритеті є налагодження і відновлення роботи критичної інфраструктури, будівництво житла, а також – інвестування в соціальні та освітні проекти», – сказала під час виступу на міжнародній конференції Галина Єрко.
Як приклад співробітництва у напрямку відбудови закладів освіти, Галина Єрко презентувала учасникам конференції унікальний проект відновлення Бородянської школи №1, який безкоштовно створив для громади та зробив його візуалізацію литовський архітектор Кароліс Санкаускас. Очікується, що до даного проекту долучаться Уряд республіки, а також литовські міста, які через програму ЛТ «Юніон»-«Литва об’єднана» зможуть зробити внески, виходячи зі своїх можливостей, на впровадження цього глобального проекту.
Тут варто більш детально зауважити, про ініціатора та автора розробки проекту – литовського архітектора, підприємця Кароліса Санкаускаса. На Бородянщині Кароліса добре знають, як волонтера і мецената, який з перших днів деокупації активно допомагає громаді, надаючи гуманітарну допомогу у вигляді склопакетів, продуктів харчування та речей першої необхідності. Не зупиняючи свою гуманітарну місію Кароліс Санкаускас підтримує українських військових, відвідує постраждалі від російської агресії населені пункти, а в литовському офісі його архітектурного бюро постійно працює гуманітарний штаб для допомоги Україні. Крім того, саме завдяки йому вдалося налагодити тісну комунікацію між Литвою та Бородянкою. Сподіваємося, що Кароліс і надалі пропонуватиме свої архітектурні проекти для розбудови Бородянки.
По завершенні конференції Галина Єрко поспілкувалася з представниками Посольства Литви, які зацікавилися вищезгаданим шкільним проектом та вже навіть розмістили його візію на сайті Посольства.
«Проект з відбудови Бородянської школи №1 стане першою безпрецедентною
ініціативою, яку буде реалізовано в нашій громаді за участі європейських країн. Висловлюю найщиріші слова вдячності Литві за підтримку й допомогу надані Україні, Київщині та, зокрема, Бородянці. Всі, хто з нами у цей скрутний час прагнуть максимально прискорити Перемогу України», – наголосила Г.Єрко.
Галина Єрко зауважує, що конференція «ВІДБУДУЙМО УКРАЇНУ» була для нас важливою, і найголовніше – результативною, адже у підсумку окреслено конкретні напрямки співпраці, які будуть важливими у повоєнному відновленні нашої країни в цілому, так і Київщини та Бородянки, зокрема.
«Литва має за мету домогтися того, щоб реконструкція та оновлення України привела її до членства в Європейському Союзі. Варто сказати, що сьогодні Литовська Республіка виступає прикладом для інших країн, надійним партнером та адвокатом України перед усією Європою. За час повномасштабного військового вторгнення російської федерації неодноразово, конкретними кроками Литва продовжує демонструвати свою цінну підтримку українському народові. Це і надання гуманітарної, фінансової та військової допомоги. Активно відстоює прагнення України до миру перед світом та ЄС, а також безстрашно демонструє припинення стосунків з росією, відмовившись від імпорту газу, визнавши росію терористичною державою, а її дії в Україні – геноцидом. З останнього, минулого тижня Уряд Литви схвалив черговий пакет підтримки на суму понад 300 млн грн для допомоги Україні в невідкладних відновлювальних роботах. Крім того, литовці піклуються за наших громадян, які знайшли тимчасовий прихисток на території республіки, а це понад 56000 українців. Близько 22000 з них – діти. Вкотре висловлюємо подяку Литві і віримо в перемогу України», – зазначила Галина Єрко.