Шановні мешканці селища!
Бородянська селищна рада згідно з листом Бородянського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 25.05.2018 №10-18.1.22-09/125 повідомляє про реєстрацію випадку захворювання на ботулізм у мешканця м. Києва, який вживав в їжу плітку (плотву) в’ялену, придбану в супермаркеті “АТБ” розташованого в м. Харків.
За результатами епідеміологічного розслідування випадку захворювання на ботулізм встановлено, що виробником рибної продукції, яка споживалась є ТОВ “ТАМАКО-ІНВЕСТ” (Черкаська область, Черкаський район, с. Хутори).
З метою запобігання виникненню випадків захворювання на ботулізм на території селища, повідомляємо наступне.
Ботулізм – гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridiumbotulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти.
Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.
Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
– не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
– швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
– ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
– сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
– захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
– не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Будь-яке отруєння не проходить безслідно.
Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.
Прислухайтесь до вищевказаних порад.