15 грудня інспекторським складом Бучанського РУ ГУ ДСНС України у Київській області з метою запобігання виникнення пожеж у період Новорічних та Різдвяних свят організовано через Інформаційну агенцію «ПОГЛЯД Київщина» проведення роз’яснювальної роботи, як уберегтися від ситуацій, коли гірлянди можуть стати причинами виникнення пожеж.
Гірлянди повинні бути виконані з додержанням правил улаштування електроустановок, відповідати вимогам щодо безпечності Технічному регламенту низьковольтного електричного обладнання, ДСТУ EN 60598-1 та ДСТУ EN 60598-2-20, в яких регламентовані також і вимоги пожежної безпеки. По суті, гірлянди – це зовнішня електропроводка. У зв’язку з цим ізольовані проводи або кабелі гірлянд мають бути стійкими до поширювання полум’я. У разі використання електричної освітлювальної мережі без понижуючого трансформатора на ялинці можуть застосовуватись гірлянди тільки з послідовним увімкненням лампочок напругою до 12 В, потужність лампочок не повинна перевищувати 25 Вт. Електропроводка до лампочок ялинкової ілюмінації повинна бути виконана гнучкими проводами з мідними жилами, а підключення гірлянд до мережі повинно виконуватись тільки за допомогою штепсельних з’єднань. У тому разі, коли до вашої оселі постачається неякісний електричний струм з перепадом напруги більше нормованої, бажано підключати електрогірлянди через стабілізатори напруги, а також забезпечити електромережу автоматичними засобами захисту від перевантажень та коротких замикань.
Гірлянди, як правило, улаштовують на предметах, виконаних з горючих матеріалів, серед них навіть можуть бути легкозаймисті (наприклад, штучна ялинка, штори тощо). За пошкодженої ізоляції можливе виникнення короткого замикання в електричному колі гірлянди з наступним займанням ізоляційного матеріалу проводу гірлянди. Не використовуйте на вулиці гірлянди та подовжувачі, що призначені для експлуатування всередині приміщень.
Тож, обираючи гірлянду, необхідно у маркуванні до неї перевірити наявність національного знаку відповідності, який наноситься виробником чи відповідальним постачальником як доказ того, що електричний виріб відповідає вимогам стандартів, зокрема, в частині безпеки. Також ще буде надійнішим перевірити наявність сертифіката відповідності вимогам у продавця.
Наступною порадою буде не купувати найдешевші гірлянди. Прилад тому і дешевий, бо деякі недобросовісні виробники економлять на ізоляційних матеріалах, перерізі струмопровідних жил. Відповідно, це впливає на якість виробу, його довговічність, безпечність тощо. Наприклад, надмірно тонкий провід може легко порватися, неякісна ізоляція швидко пошкодитися, надмірно маленька вилка живлення виробу може утворювати поганий контакт зі струмопровідними елементами розетки. Усе це підвищує електро- та пожежну небезпеку. Хоча й більша ціна на гірлянди не може бути гарантією вашої безпеки.
Після придбання виробу використовуйте його лише за призначенням та згідно з інструкцією з експлуатації приладу, яка має бути викладена українською мовою та повинна містити застережливі заходи, зокрема, не залишайте увімкнений прилад без нагляду. У разі виявлення несправності в ілюмінації (нагрів проводів, блимання лампочок, іскріння) вона повинна бути терміново вимкнена. Також не дозволяйте дітям гратися гірляндою!