З початку року платники Київщини забезпечили надходження до Державного бюджету на суму більше 13 мільярдів гривень

by hostwx

Штрафні санкції за порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що у зв’язку з набранням з 01 серпня 2023 року чинності Законом України від 30.06.2023 №3219-IX (далі – Закон № 3219) штрафні (фінансові) санкції, за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до СГ, які провадять діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та пов’язані із здійсненням розрахунків за товари/послуги без застосування РРО/ПРРО, та/або невидачу відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операції, застосовуються у таких розмірах:

– 100 % вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;

– 150 % вартості проданих з порушенням товарів – за кожне наступне вчинене порушення.

Зазначені штрафні (фінансові) санкції застосовуються з урахуванням особливостей, визначених п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:

– до 01.08.2023 штрафи застосовуються за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів,

– починаючи з 01.08.2023, зазначені вище штрафні (фінансові) санкції крім СГ, що здійснюють діяльність у сфері продажу підакцизних товарів, також застосовуються і до СГ у сферах купівлі/продажу іноземної валюти, організації та проведення азартних ігор.

З 01.10.2023 штрафні фінансові санкції застосовуються до всіх платників податків, які допустили порушення (крім здійснених на тимчасово окупованих територіях та територіях бойових дій).

Важливо!! У період з 01 серпня 2023 по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення воєнного стану, до ФОП, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або надають послуги, фінансова відповідальність за:

– проведення розрахункових операцій з використанням РРО/ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів/послуг;

– непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи;

– невидача у паперовому вигляді та/або електронній формі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого СГ, застосовується у таких розмірах:

25 % вартості проданих з порушеннями товарів/послуг – за порушення, вчинене вперше;

50 % вартості проданих з порушеннями товарів/послуг – за кожне наступне вчинене порушення.

Тобто, фінансову відповідальність до ФОП – платників єдиного податку, не зареєстрованих платниками ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім ризикових груп товарів) або надають послуги, пом’якшено .

Застосування РРО/програмних РРО при розрахунках обов’язкове для ФОП – спрощенців ІІ-ІV груп незалежно від виду діяльності та обсягів доходу та для ФОП загальної системи оподаткування

Головне управління ДПС у Київській області нагадує платникам податків, що використання РРО стало обов’язковим для всіх платників єдиного податку ІІ – IV груп та не було відмінене 24.02.2022 року у зв’язку з введенням  воєнного стану в Україні.

При цьому,  під час воєнного стану Законом України від 15.03.2022 № 2120-IХ  внесені доповнення до п. 12 розділу ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» згідно з якими встановлено тимчасове, на період до припинення воєнного стану не застосування санкцій за порушення вимог Закону №265 (окрім санкцій за порушення порядку здійснення розрахунків при продажу підакцизних товарів).

01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30.06.2023  №3219-ІХ, який доповнив це положення новою нормою, згідно з якою СГ звільняються від відповідальності за порушення вимог Закону №265, вчинені ними у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Таким чином, з 01 серпня 2023  відповідальність застосовується за порушення, вчинені при здійсненні розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор.

З 01 жовтня 2023 року штрафні санкції застосовуються до всіх СГ, які здійснюють розрахункові операції (крім порушень, вчинених на окупованих територіях та територіях бойових дій).

Законом №3219 продовжено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що 01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30.06.2023 №3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який вніс зміни, зокрема,  до п. 9 прим. 23 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) та доповнив новим п.п. 69.35 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Так, тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану, установлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ (крім перевірок, пов’язаних з припиненням ЮО або підприємницької діяльності ФОП, та/або таких, що проводяться на звернення платника єдиного внеску, та/або таких, що передбачені п.п. 1 – 3 п.п. 69.35 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ) – абзац перший п. 9 прим. 23 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.

Нагадаємо, що згідно  з п.п. 69.35 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно платники податків, які:

– здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

– здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

– надають фінансові, платіжні послуги.

Згідно з абзацом другим п. 9 прим. 23 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких встановлено мораторій абзацом першим п. 9 прим. 23 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, поновлюються на невикористаний строк.

Чи включається до доходу ЮО – платника ЄП третьої групи сума коштів, отримана у вигляді гранту від іншого СГ?

ГУ ДПС у Київській області повідомляє відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) доходом платника єдиного податку юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

Дохід обліковується згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.

До складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема:

суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п.п. 292.11 ст. 292 ПКУ);

суми коштів та вартість майна, отриманих платником податку – юридичною особою у вигляді бюджетного гранту, за умови його цільового використання (абзац перший п.п. 12 п.п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

У разі нецільового використання наданого бюджетного гранту платник податку – юридична особа зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму єдиного податку за ставкою, передбаченою п. 293.5 ст. 293 ПКУ (абзац другий п.п. 12 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

Таким чином, не включаються до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи суми коштів у вигляді гранту з бюджетів або державних цільових фондів (у тому числі в межах державних або місцевих програм) за умови їх цільового використання.

Сума коштів у вигляді гранту, отримана юридичною особою – платником єдиного податку третьої групи від іншого суб’єкта господарювання, включається до доходу платника єдиного податку.

З 01.10.2023 штрафні санкцї за порушення норм Закону України про застосування РРО застосовуються до всіх суб’єктів господарювання

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що згідно з Законом України від 30.06.2023 року №3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», контролюючі органи мають право проводити перевірки за період, починаючи з 24 лютого 2022 року по день закінчення воєнного стану в частині дотримання суб’єктами господарювання норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у загальному порядку.

У разі встановлення порушень Закону №265, допущених у цей період, штрафні (фінансові) санкції за порушення порядку здійснення розрахунків до СГ не будуть застосовуватись, крім тих СГ, що здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів.

З 01.08.2023 року зазначені штрафні санкції крім суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері продажу підакцизних товарів, також застосовуватимуться і до суб’єктів господарювання у сферах купівлі/продажу іноземної валюти та організації та проведення азартних ігор.

З 01.10.2023 штрафні санкції застосовуються до всіх суб’єктів господарювання, крім тих, що здійснюють діяльність на:

  • тимчасово окупованих РФ територіях України, – по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
  • територіях активних бойових дій, – по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;
  • територіях можливих бойових дій, – по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.

Якщо порушення порядку здійснення розрахункових операцій на цих територіях були вчинені при продажу підакцизних товарів, то санкції будуть застосовуватись і надалі.

Дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004.

ФОП – платники ЄП ІІ-ІV груп можуть проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до ст.10 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних РРО з використанням розрахункових книжок (далі – РК) та книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 №1336  (далі – Постанова №1336).

При здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів) ФОП – платникам єдиного податку ІІ-ІУ груп дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Зазначена норма не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:

– така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;

– такими ФОП також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема, через Інтернет;

– сільськими, селищними, міськими радами прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО та/або ПРРО.

У разі перевищення річного обсягу розрахункових операцій з продажу – 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, на один структурний підрозділ (пункт продажу товарів), застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим.

ЗУ №3303-IX: звільнення від штрафів за несвоєчасну реєстрацію АН/РК та неподання даних про фактичні залишки пального, спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що 03 вересня 2023 року набрав чинності Закон України від 09.08.2023 № 3303-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції» (далі – Закон № 3303), яким, внесено зміни, зокрема, до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та Закону України від 19.12.1995 № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

Запровадженими змінами до ПКУ передбачено, що платники, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків щодо:

– реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних платниками акцизного податку акцизних накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон №3303, або зведених АН/РК на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками), за умови забезпечення їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом №3303;

– подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого ст. 230 ПКУ, електронних документів, які містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронного документа за весь період, починаючи з 24 лютого 2022 до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон № 3303, із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні визначеного цим абзацом періоду та обсягу обігу пального та/або спирту етилового за цей період, за умови подання таких документів протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом №3303.

Змінами до Закону №481 передбачено:

– здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями без отримання окремої ліцензії на таку оптову торгівлю малими виробництвами виноробної продукції, які отримали ліцензію на виробництво алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) та виробляють їх з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних та/або медових) власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених плодів, ягід, винограду, меду;

– здійснення малими виробництвами виноробної продукції роздрібної торгівлі алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими) без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями;

– встановлення річної плати за ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими), виробленими з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження, для малих виробництв виноробної продукції у розмірі 30000 гривень;

– подання малими виробництвами виноробної продукції, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю алкогольними напоями без додавання спирту щорічного звіту про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі імпорту та експорту) алкогольних напоїв, не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним роком;

– встановлення штрафу у розмірі 1020 гривень за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі експорту) алкогольних напоїв, вироблених без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) малими виробництвами виноробної продукції.

Змінено форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку

Головне управління ДПС у Київській області інформує платників податків, що Державна податкова служба України з метою належного адміністрування частини чистого прибутку (доходу), дивідендів, нарахованих на державну частку та забезпечення податкового контролю, листом від 18.09.2023 року №23127/7/99-00-21-02-01-07 повідомила, що 08 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 04.07.2023 №366 «Про внесення змін до форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів, нарахованих на державну частку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 20 липня 2023 року за №1226/40282 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 27.07.2023 №408 «Про внесення змін до форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 липня 2023 року за №1280/40336 (далі – наказ №366), яким викладено у новій редакції форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку (далі – Розрахунок).

Розрахунок за формою, затвердженою наказом №366 (зі змінами), має подаватись за підсумками 2023 року у терміни, встановлені Податковим кодексом України. При цьому платники дивідендів на державну частку можуть подавати уточнюючий Розрахунок за новою формою з 01.01.2024.

Детальна інформація з даного приводу міститься у листі ДПС від 18.09.2023 року №23127/7/99-00-21-02-01-07.

З початку року платники Київщини забезпечили надходження до Державного бюджету на суму більше 13 мільярдів гривень.

Про це повідомила в.о. начальника ГУ ДПС у Київській області Юліана Козаченко. Згідно з наданою інформацію, платники податку на додану вартість сплатили 6,7 млрдгрн з питомою вагою 50% загальних надходжень до казни. Зі своїх доходів мешканці пристоличного регіону спрямували до державної скарбниці 3,3 млрд грн. Сплата податку на прибуток складає більше 2 млрд грн. На підтримку обороноздатності країни надійшло 918 мільйонів гривень.

ГУ ДПС у Київській області

Читати також