Передпосівна обробка насіння – запорука високих врожаїв!

by Redaktor
123

Заражене зерно є основним джерелом інфекції для багатьох хвороб (сажки, кореневі гнилі, септоріоз, фузаріоз і інші).  Захист насіння від хвороб є надзвичайно важливим елементом технології для забезпечення нормального розвитку сходів культури та реалізації потенціалу сорту протягом вегетації.  Одним з найбільш важливих заходів технології вирощування ярих і озимих зернових культур є протруювання насіння.

Протруювання – це процес обробки сільськогосподарського насіннєвого матеріалу для захисту насіння та сходів від різних бактеріальних та грибкових хвороб, а також багатьох ґрунтових шкідників.

Протруєння насіння здатне скоротити втрату врожаю від 50 до 65%. При виборі препарату для протруювання насіння необхідно враховувати прогноз ураження хворобами та шкідниками, сортові особливості, погодні умови.

Є три види протруйників:

Фунгіцидні протруйники захищають від хвороб, які викликають гриби і бактерії (кореневі гнилі, сажка, снігова пліснява).

Інсектицидні — від шкідників, які пошкоджують насіння, сходи, знищують коріння культур (цикадки, злакові мухи, хлібна жужелиця, совка).

Інсектофунгіцидні об’єднують у собі властивості інсектицидних і фунгіцидних протруйників.

Сучасний спектр способів протруювання містить такі варіанти:

Сухе протруювання передбачає обпилення посівних матеріалів захисними препаратами, використовуючи при цьому спеціальне обладнання.

Напівсухе протруювання.Порошковидний препарат розводять до густої суспензії, після чого ним зволожують зерно чи інший садивний матеріал.

Мокре протруювання. З допомогою розчину того чи іншого препарату насіння для посіву повністю змочують чи навіть занурюють у рідину на декілька хвилин.

За способом дії протруйники поділяються на контактні і системні. Перші, знаходячись на поверхні насіння пригнічують розвиток патогенів, які перебувають як на насінні, так і пригнічують розвиток хвороб навколо проростаючого насіння, другі — знезаражують його не тільки від зовнішньої, а і від внутрішньої інфекції.

Більшість шкідливих збудників знаходяться на поверхні насіння (збудники сажкових) або у зовнішній його оболонці (збудники фузаріозу, гельмінтоспоріозу). В цьому випадку для знезараження насіння доцільно використовувати контактні препарати, наприклад на основі флудіоксонілу. Для контролю збудників всередині насіння тільки контактного препарату буде недостатньо – потрібно формувати композиції протруйників з різною селективністю.

Для контролю сажкових ефективні препарати з групи триазолів. А препарати з класів бензімідазолів, азолів завдяки подовженому періоду їх захисної дії, мають високу ефективність для контролю збудників фузаріозу та гельмінтоспоріозу.

З метою підвищення стійкості рослин проти вірусних хвороб та інших шкідливих організмів одночасно з протруюванням насіння рекомендовано проводити обробки мікроелементами (сполуки добирають з урахуванням результатів агрохімічного аналізу ґрунту), а для регулювання росту, підвищення морозостійкості, посухостійкості та покращення фізіологічних показників – біостимуляторами росту (Агростимулін, Вермистим, Гумісол, Емістим С тощо).

Проводити протруювання можливо як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб. Системними протруйниками, які знищують зовнішню і внутрішню інфекцію, краще оздоровлювати насіння за день, або в день сівби.

У разі вимушеної сівби зернових після колосових попередників, насіння за 1-5 днів до сівби обов’язково обробляють інсектицидними протруйниками. Також це рекомендовано робити і при протруєнні всього насіння. Цей захід забезпечує токсикацію насіння, проростків та сходів протягом 2-3 тижнів і буде ефективним проти ґрунтових шкідників (дротяники, озима совка, та ін.), та шкідників сходів – хлібного туруна ( жужелиці), цикадок, попелиць, злакових мух.

Триходерміном обробляють насіння овочевих та квітково-декоративних порід (20 мл/кг насіння) від кореневої гнилі, чорної ніжки, альтернаріозу, антракнозу, аскохітозу, білої та сірої гнилі, вертицильозного в’янення, слизового та судинного бактеріозів. Дуже добрий ефект дають обробки (кожні 10-20 днів в залежності від прогнозу та інтенсивності розвитку хвороби) цим препаратом  плодово-ягідних культур (яблуні, вишні винограду, полуниці, малини, лохини та інш.) – 0,5-1% робочий розчин (полив) і 1-2% розчин (обприскування). Не користуючись «хімією», отримуємо екологічно чисту продукцію, яку без остраху можна давати дітям.

Також ще раз нагадуємо, що протруєння насіння є єдиним заходом боротьби проти сажкових хвороб.

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області наголошує, всі роботи по протруюванню насіння необхідно проводити суворо дотримуючись загальноприйнятих державних санітарних правил, регламентів застосування препаратів і заходів з охорони праці, та використовувати препарати лише відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні». Також, наголошуємо, що до роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та мають посвідчення про право роботи з пестицидами.

Під час протруювання посівного матеріалу фахівець, що проводитиме цю роботу, повинен бути одягнений в захисний одяг, передбачений для цих цілей. Якщо для обробки насіння використовуватиметься спеціальне устаткування, воно, по-перше, повинно мати автоматичну систему керування, а по-друге, надійні пиловловлювачі, що допоможуть захистити дихальні шляхи працівника від пилюки та випарів. До того ж пристрої для обробки посівного матеріалу повинні регулярно проходити технічний огляд та ремонт, якщо виникне така необхідність.

Також потрібно максимально чітко дотриматись рекомендацій виробника щодо застосування протруйника. Необхідно готувати робочий розчин препарату повністю за дотриманням «рецепту» від фірми-виробника, (температура води, кількість препарату на тону і т.д.). При закупівлі протруйників та інших засобів захисту рослин потрібно обов’язково вимагати у продавця сертифікат якості на препарат. Номер партії, вказаний у сертифікаті відповідності, повинен збігатися з номером партії на пакуванні препарату. І пам’ятайте, що якісні препарати дешевими не бувають.

Таким чином, якісна обробка насіння культурних рослин комплексними інноваційними протруйниками — це ключ до високих і стабільних врожаїв.

 

Феоктістова Ірина- головний спеціаліст відділу захисту рослин та прогнозуванняуправління контролю в сферах насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин ГУ Держпродспоживслужби в Київській області

Читати також