До соцфондів платники Київщини сплатили 10,5 млрд грн Єдиного внеску

by hostwx

З початку поточного року платники Київщини спрямували до соцфондів 10,5 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

ГУ ДПС у Київській області нагадує, що згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання розповсюдження цієї хвороби.

Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464), зокрема, викладено у новій редакції пункти 921 – 922 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення».

Отже, зважаючи на Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-I, яким визначено, що воєнний стан в Україні введено із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та, враховуючи положення пунктів 921 – 922 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, якими встановлено кінцеву дату незастосування контролюючим органом штрафних санкцій – 01.08.2023, контролюючими органами не застосовуються штрафні санкції за порушення законодавства про єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), вчинені в період з 24.02.2022 по 31.07.2023 на підставі зазначених пунктів, та припиняється нарахування пені.

При цьому незмінними залишились положення пункту 919 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, згідно з якими за платниками єдиного внеску, зазначеними в пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 Закону № 2464, залишилось право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану та не подавати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого пункту 919 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Проте до платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 Закону № 2464, які обчислять і нарахують єдиний внесок та подадуть до контролюючого органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, та при цьому не сплатять самостійно визначені зобов’язання, з 01.08.2023 контролюючим органом будуть застосовуватись заходи впливу та стягнення визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону № 2464.

Підсумовуючи викладене, контролюючі органи застосовують штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону № 2464, та пеню за порушення, вчинені у період до 01.03.2020 та починаючи з 01.08.2023.

За порушення платниками законодавства про єдиний внесок в період з 01.03.2020 по 31.07.2023 контролюючим органом штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону № 2464 не застосовуються, а пеня нарахована за цей період підлягає списанню.

ФОП – платники ЄП, не зареєстровані платниками ПДВ, мають право зазначати в розрахунковому документі назву товару/послуги у спрощеному вигляді

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що Законом України від 30.06.2023 № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» доповнено пункт 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР абзацом другим, відповідно до якого ФОП – платники єдиного податку, не зареєстровані платниками ПДВ, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг, мають право зазначати в розрахунковому документі назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги, тобто, дозволено зазначати назву товару у спрощеному вигляді.

Зазначена норма стосується лише ФОП – платників єдиного податку І, ІІ та ІІІ групи зі ставкою єдиного податку 5% – такі платники зможуть зазначати назву товару (послуги) у спрощеному вигляді, наприклад: «випічка», замість «пиріжок з маком», «пиріжок з повидлом».

Сума компенсації, отриманої ФО за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу ФО

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що 01.08.2023 набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», яким, зокрема, внесені зміни до ст. 165 Податкового кодексу України, – доповнено новим п.п. 165.1.66 пункт. 165.1 ст.165 ПКУ.

Відповідно до п.п. 165.1.66 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отриманого як компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна, відповідно до Закону України від 23.02.2023 № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Ставки єдиного податку, встановлені для ФОП – платників ЄП І-ІІІ груп

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що відповідно до п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку для платників І групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня податкового (звітного) року (далі – прожитковий мінімум), ІІ групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (далі – мінімальна заробітна плата), ІІІ групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку, згідно з п.293.2 ст. 293 ПКУ, встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

– для І групи платників ЄП – не більше 10 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня податкового (звітного) року.

– для ІІ групи платників ЄП – не більше 20 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Якщо платник єдиного податку І або ІІ груп здійснює кілька видів господарської діяльності, то застосовується максимальний розмір ставки ЄП, встановлений для таких видів господарської діяльності.

У разі здійснення платниками ЄП І і ІІ груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради,- застосовується максимальний розмір ставки ЄП, встановлений для відповідної групи таких платників єдиного податку.

Для ІІІ групи платників ЄП ставки ЄП встановлюються у розмірі:

3 % доходу – у разі сплати ПДВ;

5 % доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку, у т. ч. для ФОП, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, а також для електронних резидентів (е-резидентів).

Для платників єдиного податку І – ІІІ груп у розмірі 15 % у випадках, визначених п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу України.

Своєчасна та повна сплата єдиного внеску забезпечує фінансування державних соціальних програм

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, який забезпечується завдяки сумлінній та своєчасній сплаті єдиного внеску.

Єдиний внесок є основним джерелом фінансування соціальних видатків, які гарантуються державою для незахищених верств населення.

Своєчасно сплачений єдиний внесок дозволяє державі забезпечувати право громадян на соціальний захист на випадок безробіття, від нещасних випадків на виробництві чи професійних захворювань, гідне пенсійне забезпечення та інші соціальні виплати.

Своєчасна та повна сплата єдиного внеску – це виявлення поваги роботодавця до трудового колективу та до кожного з найманих працівників, прояв реальної турботи про них та інвестування в їх майбутнє: гідні пенсії, фінансування гарантованих державою соціальних обов’язків та стандартів, це запорука добробуту та гарантія соціального захисту населення.

Комунікаційна платформа: [email protected]

Підписатись на сторінку Фейсбук ГУ ДПС у Київській області https://www.facebook.com/tax.kyiv.oblast

ГУ ДПС у Київській області

Читати також