Закон України 3219: Для переходу на іншу групу платників ЄП (або іншу ставку ЄП), ніж та, на якій перебували до використання особливостей оподаткування ЄП за ставкою 2%, платник має подати заяву по 31.08.2023 включно

by hostwx

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що Законом України від 30.06.2023 №3219-ІХ врегульовано порядок відмови від особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так встановлено, що платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитись від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. За таких умов платник вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування єдиним податком (далі – ЄП), передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування ЄП, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, платник зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.

За умови подання  з 01.08.2023 до 01.09.2023 (по 31.08.2023 включно) заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, в якій платник обирає ставку ЄП для І, ІІ та ІІІ груп без реєстрації ПДВ (ставка 5%), ФОП, яка до використання особливостей оподаткування ЄП застосовувала загальну систему оподаткування, або у 2023 році застосовувала спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування ЄП, та прийняла рішення про припинення підприємницької діяльності, а згодом у цьому ж році повторно була зареєстрована ФОП, або ФОП, яка у 2023 році (до 01.08.2023) самостійно відмовилась від застосування спрощеної системи оподаткування з особливостями оподаткування ЄП, та перейшла на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ, та до переходу на особливості оподаткування ЄП була зареєстрована платником ЄП, така ФОП вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 згідно з поданою нею заявою про обрання спрощеної системи оподаткування.

Платники ЄП І і ІІ груп, та ІІІ групи за ставкою 5%, які повернулися з 01.08.2023 або були автоматично переведені на відповідну групу та ставку ЄП, мають право за бажанням обрати іншу групу ЄП, за виключенням ІІІ групи зі ставкою ЄП у розмірі, визначеному п. п. 1 п. 293.3 ст. 293 ПКУ (3%), шляхом подання заяви до 31.08.2023 (включно). Такі платники будуть вважатись платниками єдиного податку з 01 серпня 2023 року.

Платники, які після скасування особливого режиму оподаткування ЄП або які перейшли самостійно чи були автоматично переведені на попередню групу та ставку ЄП, повинні виконати вимоги щодо приведення у відповідність видів господарської діяльності, до дозволених видів згідно з КВЕД для перебування на ЄП з обраною групою та ставкою з 01.08.2023 року.

ЮО, що користується пільгою зі сплати земельного податку, має сплачувати податок у разі надання в оренду земельних ділянок, окремих будівель, споруд (їх частин)

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що відповідно до п.269.1 ст.269 ПКУ платниками плати за землю є, зокрема, платники земельного податку, а саме власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Згідно з п. 284.3 ст. 284 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.

У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин) – п. 287.7 ст. 287 ПКУ.

Тобто, юридичні особи, які користуються пільгами зі сплати земельного податку та надають в оренду земельні ділянки, будівлі, споруди чи їх частини, земельний податок за надані в оренду площі сплачують на загальних підставах – з дати укладення договору оренди земельної ділянки, або з дати укладення договору оренди будівель, споруд (їх частин).

Закон України 3219: Проведення контролюючими органами планових документальних перевірок

Головне управління ДПС у Київській області інформує, що Законом України від 30.06.2023 №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності 01 серпня 2023 року, передбачено часткове зняття обмежень на проведення контролюючими органами документальних перевірок.

Так, продовжено мораторій (до припинення воєнного стану) на  проведення документальних перевірок платників податків та перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску. Виняток становлять платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, у сфері організації та проведення азартних ігор, надають фінансові, платіжні послуги.

Щодо проведення планових  перевірок, то тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення воєнного стану до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені платники таких сфер діяльності:

– виробництво та/або реалізація підакцизної продукції;

– організація та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

– надавачі фінансових, платіжних послуг.

Формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених п.77.2 ст.77 ПКУ.

Зміни до плану-графіка можна вносити щомісячно з урахуванням обставин непереборної сили, форс-мажорних, наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС не пізніше останнього числа місяця, в якому його затверджено.

Документальні планові перевірки розпочинаються не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання/вручення платникам/їх представникам не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку перевірки.

За сім місяців поточного року платники Київщини сплатили до Державного бюджету 5,8 млрд грн податку на додану вартість.

Питома вага ПДВ у загальному розрізі надходжень складає 52%.

ГУ ДПС у Київській області нагадує, що з 1 серпня 2023 року набирає чинності Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219), яким скасовується ставка єдиного податку у розмірі 2 відсотки доходу для платників третьої групи.

Платники єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування із ставкою 2 відсотки та які станом на 31 липня 2023 року не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до обрання таких особливостей оподаткування. Платникам податків, у яких була призупинена реєстрація платником ПДВ у зв’язку із  особливостями оподаткування єдиного податку 3 групи із ставкою 2 відсотки, з 01.08.2023 автоматично відновлюється реєстрація платником ПДВ, права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України.

ГУ ДПС у Київській області

Читати також