ФОП 1 групи єдиного податку у 2025 році: які послуги дозволено надавати
Фізичні особи-підприємці, які обрали першу групу спрощеної системи оподаткування, користуються спрощеним порядком обліку, звітності та сплати податків. Водночас закон чітко визначає, хто може бути платником єдиного податку 1 групи, які види діяльності дозволені та які податки необхідно сплачувати.
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що згідно з п. 291.4 ПКУ, 1 групу можуть обрати фізичні особи-підприємці, які:
не використовують найману працю;
здійснюють роздрібний продаж товарів на ринках або надають побутові послуги населенню;
мають доходи не більше 167 розмірів мінімальної заробітної плати на рік (у 2025 році — 1 336 000 грн).
Відповідно до п. 291.7 ПКУ, під побутовими послугами населенню, які можуть надавати платники 1 та 2 групи, розуміються, зокрема, такі:
– ремонт взуття, одягу, годинників;
– прання, хімчистка;
– перукарські та косметологічні послуги;
– послуги з приготування їжі на замовлення;
– послуги домашньої прислуги;
– послуги з виконання фоторобіт та оброблення плівок;
– виготовлення меблів на замовлення тощо.
Важливо запам’ятати, що надання послуг юридичним особам або ФОП не дозволяється. Послуги мають бути винятково для населення.
Ставка податку встановлюється місцевими радами, але не може перевищувати 10% від прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня поточного року (п. 293.2 ПКУ). У 2025 році максимальна ставка становить: 3020 грн × 10% = 302 грн на місяць.
ФОП 1 групи сплачують єдиний податок щомісячно, не пізніше 20 числа поточного місяця (п. 295.1 ПКУ).
Декларацію платника єдиного податку – фізичної особи подають один раз на рік — до 1 березня року, що настає за звітним (п. 296.2 ПКУ).
Окрім єдиного податку, ФОП 1 групи зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі не менше мінімального внеску – 22% від мінімальної зарплати. У 2025 році мінімальний ЄСВ: 8000 грн × 22% = 1760 грн на місяць та щороку подавати відповідний звіт до податкового органу.
Отже, ФОП 1 групи – це найпростіша форма підприємництва для тих, хто обслуговує виключно населення та має невеликий обсяг доходу. Проте дотримання правил щодо видів діяльності, строків сплати та звітності – обов’язкова умова безпечного ведення бізнесу.
Як платнику, який використовує єдиний рахунок, заповнити Структуровану форму платіжної інструкції?
Платники, які використовують єдиний рахунок, при заповненні Структурованої форми платіжної інструкції керуються порядком заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 №148.
При сплаті коштів на єдиний рахунок, відкритий у Казначействі на ім’я ДПС, платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції може:
1) не визначати напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки.
У такому випадку платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює тільки поле «Додаткова інформація запису» з інформацією щодо переказу коштів у довільній формі.
При цьому платник, використовуючи засоби електронного кабінету, може:
визначити напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки;
не визначати напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка. У такому разі кошти перераховуються з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки на підставі податкової інформації, визначеної пунктом 351.5 статті 351 Кодексу;
2) самостійно визначити напрям/напрями спрямування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки.
У такому випадку платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює з переліку полів, наведених у пункті 1 розділу ІІ цього Порядку, такі поля:
«Номер рахунку»;
«Сума податку»;
«Інформація про податкове повідомлення (рішення)»;
«Додаткова інформація запису».
У полі «Номер рахунку» платник заповнює номер бюджетного/небюджетного рахунку;
у полі «Сума податку» платник заповнює суму, яка має бути зарахована на бюджетний/небюджетний рахунок;
у полі «Інформація про податкове повідомлення (рішення)» платник заповнює номер податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску (у разі якщо кошти сплачуються на підставі таких документів);
у полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі.
3) платник, який використовує єдиний рахунок, за бажанням може оформити платіжну інструкцію одночасно за декількома напрямами зарахування на бюджетні/небюджетні рахунки коштів, що сплачуються на єдиний рахунок.
При цьому реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнюється стільки разів, скільки платежів бажає сплатити платник платіжною інструкцією, із заповненням реквізитів відповідно до підпункту 2 пункту 6 цього Порядку за кожним таким платежем.
Матеріали за посиланням:
https://kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/901787.html
ГУ ДПС у Київській області