КП БСР «Бородянкатеплопостачання», що надає послуги з централізованого водопостачання водовідведення та опалення (далі-послуга), віднесено до об’єктів критичної інфраструктури. Відтак, забезпечення роботи підприємства є одним із ключових елементів національної безпеки».
Наразі оплата Споживачами отриманих послуг є основним джерелом надходжень підприємства, що дозволяє сплачувати податки та збори до державного та місцевого бюджетів, розраховуватись за спожиті енергоносії, закуповувати паливно-мастильні матеріали тощо.
Значні обсяги заборгованості Споживачів за спожиті послуги призвели до неможливості здійснення в повному обсязі підприємствами розрахунків за власними зобов’язаннями.
Заборгованість підприємства, стягується у судовому порядку незалежно від обставин, що пов’язані із наявністю заборгованості населення за спожиті послуги, а також особливостей функціонування зазначених підприємств в період «воєнного стану» , з огляду на це й був скасований мораторій на припинення надання послуг, нарахування і стягнення неустойки (штрафів, пені), стягнення заборгованості за отримані послуги для населення в разі несплати. Виняток становлять лише окуповані території й зона бойових дій.
У Споживачів є обов’язок своєчасно та в повній мірі розраховуватись за отримані послуги.
Якщо ж немає можливості одразу сплатити заборгованість, можна подати до постачальника послуг заяву про реструктуризацію боргу. Реструктуризацією може скористатися кожний українець – це право надається Законом.
Що загрожує боржникам
У випадку не укладення абонентами – боржниками договору реструктуризації заборгованості будемо змушені звернутися до суду про видачу судового наказу за вимогою про стягнення заборгованості за оплату наданих послуг з централізованого водопостачання водовідведення та опалення, з урахуванням індексу інфляції. В такому випадку, до суми грошових вимог зараховується судовий збір, інфляційні втрати. Тобто, сума боргу збільшиться вдвічі, а то й більше. Також такі абоненти будуть обмежені від послуг водопостачання та водовідведення,відповідно до Закону «Про житлово-комунальні послуги» –
Виконавець комунальних послуг має право обмежувати (припиняти) надання відповідної комунальної послуги споживачу в разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги.
Відновлення комунальної послуги в повному обсязі буде здійснюватися за умови повного погашення заборгованості.
При винесенні судом позитивного рішення або видачі судового наказу про стягнення суми заборгованості за комунальні послуги Надавач комунальних послуг звертається до виконавчої служби або приватного виконавця з виконавчим документом про стягнення заборгованості в примусовому порядку:
– арештувати майно боржника;
– арештувати всі банківські рахунки, з яких списуватиметься сума для погашення поточної заборгованості. – під загрозою навіть пенсіонери, у яких можуть списувати до 50% пенсійної виплати, але залишок не має бути меншим за прожитковий мінімум;
– якщо інформацію про борги передадуть до Бюро кредитних історій, це вплине на кредитну історію і стане перешкодою для оформлення кредиту або кредитних карток у майбутньому;
– виконавець може забрати майно боржника, зокрема нерухомість, якщо борг перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (142 тис. грн станом на лютий 2024 року. – Ред.).
Забрати квартиру, будинок або землю за борги можуть тільки, якщо немає достатніх фінансових коштів або рухомого майна.
Насамперед арешту підлягає окрема від будинку земельна ділянка, інше приміщення, що належать боржнику.
В останню чергу ‒ житловий будинок або квартира, де фактично проживає боржник.
Тому, рекомендуємо абонентам – боржникам скористатись законним правом на укладання договорів реструктуризації та погасити борг в повному розмірі.