Зміни в податковому законодавстві: нові коефіцієнти та МПЗ
Головне управління ДПС у Київській області інформує про ключові зміни в податковому законодавстві, що набули чинності з 1 грудня 2024 року згідно із Законом України від 10.10.2024 №4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Зокрема:
1. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру повідомила, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки (НГО) земель за 2024 рік становить 1,12. Цей показник застосовується до всіх категорій земель та видів земельних угідь. Проте, якщо у 2025 році буде отримано нові витяги з меншою НГО, коефіцієнт 1,12 не застосовуватиметься.
2. При розрахунку мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) за 2025 рік та наступні роки (до завершення воєнного стану) коефіцієнт «К», визначений у підпунктах 381.1.1 і 381.1.2 пункту 381.1 статті 381 Податкового кодексу України (ПКУ), становить 0,057 (Пункт 671 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Водночас у 2025 році платники сплачуватимуть МПЗ за 2024 рік із коефіцієнтом 0,05 (5% від НГО), тоді як у попередні роки діяв пільговий коефіцієнт 0,04.
3. З 1 січня 2024 року до 31 грудня, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, розмір МПЗ не може бути меншим за 700 грн з 1 гектара. Для земельних ділянок, де переважає рілля (не менше 50%), МПЗ встановлено на рівні 1400 грн з 1 гектара (пункт 74 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та підпункти 381.1.1 і 381.1.2 пункту 381.1 статті 381 ПКУ). Ця норма не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї) що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Вищезгадані зміни спрямовані на забезпечення справедливого оподаткування в умовах воєнного стану, враховуючи як інтереси держави, так і особливості регіонів.
Податкові зміни, що можуть залишити юридичну особу без «спрощенки»
Головне управління ДПС у Київській області наголошує, що з 10 жовтня 2024 року набрав чинності Закон України № 4015-ІХ, який вносить суттєві зміни до правил оподаткування для юридичних осіб на єдиному податку.
Зокрема, пп. 298.2.3 ПКУ доповнено пп.81 такого змісту:
– у разі наявності податкового боргу з єдиного податку у платника єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок за останній податковий (звітний) рік, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Простіше кажучи, для платників єдиного податку третьої групи, які самостійно визначили позитивну суму МПЗ до сплати та мають будь-яку суму податкового боргу протягом двох послідовних кварталів, то вони втрачають право на застосування спрощеної системи оподаткування.
Тож, якщо ви на єдиному податку, час перевірити свої рахунки.
Тестовий період 2025: Україна готується до електронної простежуваності алкоголю та тютюну
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що з 1 березня по 31 грудня 2025 року в Україні проходить важливий етап підготовки до нового рівня контролю за обігом підакцизних товарів. У цей період триватиме тестування програмного забезпечення Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Цей проєкт, закріплений Законом України № 3173-IX від 29 червня 2023 року, покликаний зробити ринок прозорішим, а боротьбу з нелегальною продукцією — ефективнішою.
Як працюватиме електронна марка?
Електронна система обігу — це інноваційний інструмент, який із січня 2026 року замінить паперові акцизні марки на цифрові аналоги. Але вже у 2025 році ми зможемо побачити перші кроки до цієї трансформації. Що ж умітиме нова система?
– Генерація унікальних ідентифікаторів. Кожна одиниця продукції отримає свій серійний номер або електронну марку, що унеможливить підробку.
– Контроль у реальному часі. Система дозволятиме активувати, деактивувати чи погашати електронні марки залежно від етапу обігу товару.
– Документообіг. Усі дані про переміщення підакцизної продукції вноситимуться до акцизних електронних документів, які можна буде створювати, редагувати чи анулювати.
Ці функції не лише спростять облік для держави, а й допоможуть бізнесу уникнути зайвої бюрократії, а споживачам — бути впевненими у легальності придбаної продукції.
Довідково:
Закон України від 29 червня 2023 року № 3173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» вводиться в дію з 1 січня 2026 року.
Оренда нерухомості: все, що потрібно знати про оподаткування
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до чинного законодавства України, фізичні особи, які не є підприємцями, але отримали дохід у 2024 році від надання в оренду нерухомого майна (квартир, будинків, кімнат, нежитлових приміщень) іншим фізичним особам, зобов’язані задекларувати цей дохід та сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% та військовий збір у розмірі 1,5%.
За підсумками календарного року орендодавець має подати декларацію про майновий стан і доходи за місцем своєї податкової адреси до 1 травня року, що настає за звітним (п. 49.18.4 статті 49 Податкового кодексу України). Декларація подається в паперовому або електронному вигляді.
Чи є мінімальна сума орендного платежу?
При нарахуванні доходу від оренди нерухомості необхідно враховувати розмір орендної плати, зазначений у договорі оренди. Цей розмір не повинен бути меншим за мінімальну суму орендного платежу.
Мінімальна сума орендного платежу визначається за Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженою постановою КМУ від 29.12.2010р. № 1253 «Про затвердження Методики визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб», виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом самоврядування села, селища, місця, на території яких вона розташована.
Національна стратегія доходів: Україна на шляху до прозорості
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що наразі, обмін податковою інформацією з іноземними компетентними органами набуває особливої актуальності.
Метою такого обміну є забезпечення дотримання платниками податків єдиних прозорих податкових правил для запобігання ухиленню від сплати податків транснаціональним бізнесом.
Приєднання України до міжнародної системи автоматичного обміну інформацією сприятиме створенню більш прозорого податкового середовища та підвищенню іміджу України як надійного та рівноправного партнера в міжнародних податкових відносинах.
Переваги для держави та громадян:
• Посилення контролю за доходами: ДПС отримає доступ до інформації про іноземні фінансові активи українських резидентів, що допоможе виявляти незадекларовані доходи та боротися з ухиленням від сплати податків.
• Підвищення ефективності оподаткування: Нові правила оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК) стануть більш ефективними завдяки додатковому джерелу інформації.
• Впровадження непрямих методів контролю: Отримані дані допоможуть впровадити непрямі методи контролю за оподаткуванням фізичних осіб.
• Боротьба з розмиванням податкової бази: Обмін звітами в розрізі країн дозволить аналізувати ризики трансфертного ціноутворення та запобігати виведенню прибутків з-під оподаткування.
• Зміцнення міжнародного іміджу: Участь у глобальній системі обміну інформацією підвищить імідж України як надійного та рівноправного партнера в міжнародних податкових відносинах.
За місяць роботи Консультаційного центру розблокування ПН/РК на Київщині удвічі зменшилась кількість заблокованих податкових накладних
Консультаційні центри, що надають комплексну допомогу платникам у питаннях розблокування податкових накладних та виведення підприємств з категорії ризикових було створено у регіональних підрозділах податкової служби за ініціативою Голови ДПС України Руслана Кравченка.
З 06 лютого 2025 року в ГУ ДПС у Київській області працює Консультаційний центр з питань зупинення ПН/РК, ключовим завданням якого стало надання фахової підтримки бізнесу, що має змогу отримати професійну консультацію від фахівців податкової служби Київщини.
“Станом на 01 березня 2025 року, за результатами якісно проведеної у різних форматах роботи фахівців управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, кількість заблокованих податкових накладних скоротилась удвічі. Позитивною спостерігаємо динаміку збільшення кількості врахованих таблиць даних платника податку на додану вартість, що збільшилась втричі. За місяць роботи маємо 153 суб’єкти господарювання, що вийшли з переліку ризикових платників, що становить 11 % від їх загальної кількості”, – зазначила заступник начальника податкової служби Київщини Валерія Буділовська.
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що фахівці податкової служби продовжують активно допомагати бізнесу уникати блокування податкових накладних. Основний механізм – правильне та своєчасне подання Таблиці даних платника, яка підтверджує реальність господарських операцій.
Нагадуємо, що голова ДПС України Руслан Кравченко ініціював зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних, що суттєво удосконалить роботу системи СМКОР.
За лютий 2025 року фахівцями управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків було проведено 73 зустрічі, 875 гарячих ліній та надіслано 942 електронні повідомлення, що забезпечило позитивну динаміку зменшення зупинки податкових накладних на 50%.
Графік роботи центрів:
Понеділок- четвер – 9:00 до 12:00 та 12:45 до 17:00;
П’ятниця – 9:00 до 12:00 та 12:45 до 15:45
Також ви можете зателефонувати на Гарячу лінію з питань зупинки реєстрації ПН/РК: +38 (096) 092-12-45 чи особисто завітати на зустріч із фахівцями за адресами центрів обслуговування платників:
м. Київ. вул. Святослава Хороброго, 5а
Київська область, м. Біла Церква, вул. Героїв 72-ї Бригади, 12
Київська область, м. Бориспіль, вул. Котляревського, 2
Київська область, м. Обухів. вул. Каштанова, 20
Київська область, м. Буча, вул. Київська, 286
Київська область, м. Вишгород пр-т Шевченка, 1а
Київська область, м. Фастів, вул. Київська, 28
Консультаційні центри ДПС допоможуть вам знайти ефективне рішення та уникнути ризиків! Чекаємо ваших звернень!