Антибіотики – це речовини, які використовуються для лікування інфекцій, викликаних патогенними мікроорганізмами. Це препарати, які, безсумнівно, ефективні при лікуванні інфекцій бактеріальної етіології, але зовсім не діють на інфекції вірусної етіології.
Антибіотикорезистентність – це стійкість до протимікробних препаратів, яка виникає тоді, коли мікроорганізми набувають захисту від ліків, що мають їх знищувати.
Причини виникнення антибіотикорезистентності:
-Головною причиною являється надмірне використання антибіотиків, використання антибіотиків без лікарського призначення та недотримання пацієнтом призначеного курсу лікування.
-З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Вони розмножуються далі, і нове покоління цих бактерій вже неможливо знищити цим антибіотиком.
Антибіотики можуть зашкодити, якщо їх вживати не за призначенням:
-Внаслідок резистентності антибіотики та інші протимікробні препарати (як давно відомі, так і нещодавно винайдені) стають неефективними, а інфекційні захворювання стає важко або неможливо вилікувати.
-Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні лікуються швидко й без наслідків, наприклад, пневмонії, можуть стати смертельно небезпечними для багатьох людей.
-За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей були пов’язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона смертей були безпосередньо спричинені нею.
-Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 із 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 із 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.
Стійкість до протимікробних препаратів під час війни особливо небезпечна.
-За правильного застосування протимікробні препарати рятують життя пораненим і хворим військовим. Проте якщо у пораненого військового є стійкість до антибіотиків, це сильно ускладнює його лікування й одужання.
-Військова модель функціонування системи охорони здоров’я передбачає велику кількість евакуаційних етапів. Це підвищує ризики додаткового інфікування пацієнтів патогенами, не чутливими до багатьох поколінь антибіотиків, а також їхнє поширення між різними лікарнями.
-В Україні розповсюджена практика самолікування інфекцій антибіотиками без консультації з лікарем, що призводить до поширення антимікробної резистентності. Це відбувається через можливість купити антибіотики без рецепта лікаря.
-В цілях попередження неконтрольованого відпуску антибіотиків в серпні 2022 року впроваджено видачу електронного рецепту на них., якого можна отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем. Для пацієнтів він є додатковим кроком до зручного, а головне – безпечного отримання потрібних ліків.
-До того ж наявність електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків і розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно – фармацевтичний працівник поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та зазначить кількість відпущеного препарату..
Щоб запобігти розвитку стійкості до протимікробних препаратів, пацієнтам необхідно:
-Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря, у жодному разі не займатися самолікуванням! Не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях.
-Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.
-Не використовувати протимікробні препарати, які залишилися після курсу лікування.
-Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати» їм лікування.
-Дотримуватися правил особистої гігієни. Мити руки з милом упродовж щонайменше 40 секунд перед приготуванням та вживанням їжі, після приходу з вулиці, відвідування вбиральні.
-Робити усі щеплення за календарем, а також рекомендовані вакцинації, зокрема від грипу та ковіду. Ці захворювання викликані вірусами, але вони можуть ускладнюватися бактеріальними інфекціями.
-Готувати їжу безпечно. Ретельно мити овочі та фрукти, добре термічно обробляти м’ясо, рибу, сир, мати окрему дошку для м’яса і ретельно її мити, дотримуватися правильних умов зберігання продуктів.
-Користуватися бар’єрними засобами контрацепції. Вже зараз існує антибіотикорезистентна гонорея, яка дуже важко піддається лікуванню. Те саме може статися з іншими інфекціями, які передаються статевим шляхом.
10.11.2024р. Бучанська районна філія.