Щоб привернути увагу суспільства до важливості рослинного світу в екосистемі планети, Організацією Об’єднаних Націй оголошено 12 травня – Міжнародним днем здоров’я рослин (МДЗР). Адже рослини становлять основу життя на Землі, виробляючи шляхом фотосинтезу органічні речовини з мінеральних, вони поглинають вуглекислий газ і небезпечні леткі органічні сполуки та наповнюють атмосферу киснем. Рослини становлять близько 80 відсотків їжі, яку споживає людство.
Тому, ризики втрати врожаїв через спалахи розвитку шкідників та хвороб рослин, занесених при міжнародних перевезеннях з нехтуванням міжнародних стандартів фітосанітарних заходів, можуть бути занадто небезпечні для продовольчої безпеки у світі. Міжнародні подорожі та торгівля призводять до поширення шкідників, хвороби, фітонематод та бур’янів по світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу.
За повідомленнями Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається до 40 відсотків урожаю сільськогосподарських культур. Як наслідок, мільйони людей не мають достатньої кількості продуктів харчування.
Тому, на Міжнародний день здоров’я рослин важливо нагадати всім про необхідність дотримання правил догляду за рослинами та їх захисту від шкідників та захворювань. Державні органи, такі як Держпродспоживслужба, мають важливу роль у контролі якості продуктів харчування, забезпеченні безпеки та захисту рослин від захворювань та комах.
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області контролює дотримання законодавства в сфері захисту та збереження здоров’я рослин. Одні із важливих повсякденних завдань включають реєстрацію засобів захисту рослин, контроль за їх використанням та боротьбу зі шкідниками, проведення моніторингу стану рослинних культур та лабораторних досліджень, координацію заходів попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій.
Також, важливо підтримувати інформованість та освіченість населення про проблеми здоров’я рослин та необхідність їх захисту. Держпродспоживслужба проводить відповідні інформаційні заходи для того, щоб залучити громадськість до питань здоров’я рослин.
Кожен відіграє свою важливу роль. До прикладу, подорожуючі повинні бути обережними, беручи з собою рослини та рослинні продукти. Відповідальні особи в транспортній галузі повинні переконатися, що кораблі, літаки, вантажні автомобілі та потяги не перевозять шкідливі організми на нові території. Уряди країн повинні посилити свою підтримку національним та регіональним організаціям захисту рослин, які стоять на першій лінії захисту території від занесення небезпечних шкідливих організмів рослин.
Тому на передодні Міжнародного дня здоров’я рослин Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області намагається привернути увагу до нових небезпечних шкідливих організмів, що нещодавно були виявлені в Україні. А саме:
Ясенева смарагдова вузькотіла златка скрізь завдає величезної шкоди ясеневим насадженням і природним лісам.
Зазвичай жуки нападають на відкрито стоячи дерева, особливо на узліссях, але можуть заселяти і дерева у глибині лісу. Для успішної та ефективної боротьби з екзотичними шкідниками дуже важливо їх раннє виявлення. Якщо виявлення шкідника відбувається на стадії його первинного вселення, коли рівень зараження ще невисокий, то значно збільшується ймовірність його швидкого знищення з використанням менш дороговартісних заходів боротьби. Але на ранніх стадіях (1-й рік) заселення златкою встановити досить важко, для цього і використовуються феромонні пастки. Заселені дерева зазвичай мають розріджену крону, листя передчасно жовтіє і опадає, уздовж стовбура і головних гілок розвиваються вторинні пагони. На 3-й рік зараження багато гілок відмирає, стовбур тріскається, стають помітні численні льотні отвори. Для виявлення ходів необхідно видалити кору з живих дерев.
Шкідливість вузькозлатки ясеневої смарагдової загрозливо велика. Традиційні хімічні методи захисту не дають необхідного результату і не дозволяють зупинити подальше поширення шкідника. Єдиним способом знищення златки на даний момент залишається вирубка і знищення уражених дерев.
Жовто-бурий мармуровий клоп
Клоп пошкоджує понад 300 видів росин, серед яких є плодові, овочеві, зернові, та декоративні рослини. Шкідник харчується молодим листям, пагонами, недозрілими плодами. В місцях проколу виникають некрози, плоди деформуються, розвиваються бактеріози м’яких тканин плоду, у зернових та горіхоплідних перестають розвиватися зернівки та ядра горіхів. Найважливішою відмінністю жовто-бурого мармурового клопа від інших клопів-щитників, є забарвлення антен: четвертий членик – чорний з білою основою і вершиною, п’ятий – чорний з білою основою.
На територію України жовто-бурий мармуровий клоп може потрапити шляхом ввезення машин та обладнання, контейнерів, продукції рослинного походження, плодових, декоративних рослин, особливо з країн, де він широко розповсюджений.
Основним ефективним методом боротьби з клопом є хімічний, але треба пам’ятати, що він найбільш ефективний в весняний період після виходу імаго з місць зимівлі. Також використовують механічний метод, який полягає у зборі імаго в період зимівлі з послідуючим спалюванням.
Феоктістова Ірина головний спеціаліст відділу захисту рослин та прогнозування управління контролю в сферах насінництва та розсадництва,карантину та захисту рослин ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.